Anton Bartosiewicz - Czyszki koło Lwowa

Przejdź do treści

Menu główne:

Anton Bartosiewicz

Wspomnienia mieszkańców > Rodzina Bartosiewicz Rodzina autora
Antoni Bartosiewicz
1911 - 1987
Józefa Ryglowska żona Antoniego
1917 - 1995
W roku 1926 r. ukończył czteroletnią Szkołę Powszechną w Czyszkach. W latach 1927-30 uczęszczał do Publicznej  Dokształcającej Szkoły Zawodowej w Winnikach, w której nabył uprawnienia czeladnicze w zawodzie krawca. Ukończył kursy w zawodzie ogrodniczym w Sośnicy, gdzie również pracował. Do służby wojskowej został powołany dn. 28.10.1931 r. do 5 Dywizji Piechoty i przydzielony do kompani telegraficznej na stanowisko ucznia.
W październiku 1933 r. przeniesiony do rezerwy. 23 sierpień 1939 r. powołany został na ćwiczenia rezerwistów do 11 kompanii telefonistów. W październiku 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej i został zwolniony do domu 19 listopada 1939 r.  W 5 Dywizji Piechoty - był to korpus Ochrony Pogranicza K.O.P. Służbę odbywał w miejscowościach nadgranicznych: Lwów, Jarosław, Stanisławów, Tarnopol, Baranowicze, Żytomierz.
W Czyszkach w latach 1944-1945 należał z braćmi do Armii Krajowej.  
W ramach przesiedleń repatriacyjnych z Czyszek wraz z żoną, zostają wysiedleni w 1945 r. najpierw do Sośnicy, gdzie podczas napadu band UPA zostaje ciężko ranny w nogi. Na ziemie zachodnie, do Wrocławia przyjechali w czerwcu 1946 r., gdzie osiedlili się przy ul. Opolskiej 130 na gospodarce. Mieszkał tam z rodziną do końca życia. Żona Antoniego, Józefa Ryglowska urodzona 21 luty 1917 r. w Czyszkach, córka Kazimierza i Rozalii z d. Król.  W posiadanych dokumentach istnieje rozbieżność co do daty jej  urodzin (20.02. lub 21.02.1917 r.). Zmarła we Wrocławiu 21 czerwca 1995 r. Miała braci, Kazimierza i Jana. Była bardzo zdolną i pilną uczennicą, czym się zawsze szczyciła i chwaliła przed swoimi dziećmi. Antoni i Józefa zawarli związek małżeński na wschodzie, lecz data jest nieznana.
Mieli dwoje dzieci Zbigniewa (ur. 09.03 1948 r.) i Jadwigę (ur.12.10.1950 r.)  Gospodarstwo we Wrocławiu  obejmowało budynek mieszkalny, stajnię i stodołę w jednym ciągu pod wspólnym dachem. Na tym terenie znajdował się dość duży barak zbudowany z drewna, częściowo ceglany. Ściany z drewna wypełnione były w środku trocinami z wapnem oraz wełną mineralną. W środku były prycze drewniane. Były tam także dokumenty niemieckie przechowywane w segregatorach. Obok budynku przebiegały tory kolejowe, były tam wózki na kołach metalowych (wagoniki - koleby). Tory te prowadziły do zajezdni głównej w głąb terenu pola.
Na gospodarce wraz z żoną głównie prowadził uprawę ogrodniczo-warzywną, co stanowiło ich główne utrzymanie. Prowadzona była również produkcja rolna i hodowlana (zboża, ziemniaki, krowa, koń, cielaki hodowlane, świnie, kury, kaczki).
Zmarł 3 marca 1987 r. Pochowany na cmentarzu przy ulicy Opolskiej we Wrocławiu, gdzie również jest pochowana jego żona.



Dzieci Zbigniewa i Krystyny
Zbigniew Bartosiewicz syn Antoniego i Józefy
Krystyna Sierpińska żona Zbigniewa
Violetta
Agnieszka


Córka Jadwigi i Romana
Jadwiga Bartosiewicz córka Antoniego i Józefy
Ronam Grabarczyk mąż Jadwigi
Ewa
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego