Czyszki międzywojenne - Czyszki koło Lwowa

Przejdź do treści

Menu główne:

Czyszki międzywojenne

Czyszki czasów wojen
Wieś i gmina w powiecie Lwów. Sąd Powiatowy znajdował się w Winnikach, a Sąd Okręgowy we Lwowie. Wieś leży na południowy wschód w odległości około 9 km od Lwowa i graniczy z Winnikami. Od północy graniczy z rzeką Maruńką, od wschodu  z miejscowością Czyżyki, od południa z  Winniczkami  i Dmitrowicami.
Czyszki były wsią sołecką, siedzibą parafii rzymsko-katolickiej i gminy. Posiadały
428 zagród, w tym około 100 w trzech Wólkach i 2429 mieszkańców. 15 (1931 r.)
Ludność była narodowości polskiej, mieszkało tu tylko 6 rodzin ukraińskich i żydowskich. Parafia liczyła 3899 wiernych i należało do niej kilka sąsiednich wiosek m.in. Dmytrowice, Czyżyków, Dziwnogród, Łukowa, Horodysławice, Winniczki, Głuchowice, Kozielniki, Podbereżce i Gaje. Czyszki dzieliły się na Czyszki Górne (od strony Winnik), Czyszki Miasteczko (część środkowa-centralna) i Czyszki Dolne.  Ponadto posiadały przysiółki  I, II i III Wólkę od strony południowo- zachodniej. Główny ciąg zabudowań znajdował się przy drodze Winniki - Przemyślany - Dunajów i stanowił główną ulicę miejscowości.
W Czyszkach "Miasteczku" znajdowało się centrum miejscowości z kościołem, pocztą, sklepem, z budynkiem kółka rolniczego i kasy pożyczkowo-oszczędnościowej „Kasa Stefczyka”, posterunkiem policji oraz szkołą i gminą. W Wólkach natomiast usytuowane były młyny wodne - Blicharskiego A.,  Blicharskiego W.,  i Lemiszka. W Czyszkach mieszkali ponadto16 : dwie akuszerki : Brunicka A. i Jankowska J., bednarz Żabiński Fr., cieśla Kluz W., kołodziej Dobosz J., krawcy  Bartosiewicz J. i  Kunec P., mleczarz Wilbach S., murarz Stabnicki T., rzeźnik Zeńczuk M., stolarz Bilecki L. Wyroby tytoniowe prowadzili Batner M., Derkacz W. i Łamasz W., a  wyszynk trunków Bembnowicz W.
Klimat - miejscowość leży w obszarze klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Klimat regionu obserwowany był przez dwie stacje meteorologiczne we Lwowie (311,8 m n.p.m.) i Dublanach (255 m n.p.m.). Zdarzały się we wsi lata upalne i suche oraz chłodne i deszczowe. Zimy były podobnie łagodne i ciepłe z małymi opadami lub mroźne i ostre z opadami dużymi. Czyszki nawiedzały również powodzie. Ostatnia wiosną 1939 r.
Roślinność - wieś okalały lasy, łąki, pola i pastwiska. Większość lasu zlokalizowana była od strony zachodniej w pobliżu Wólek (las Wólka) na wzgórzu 368, Kopań 372, Pryska 350. Od północy za rzeką Maruńką oraz rowami melioracyjnymi „średnim” i „szwabskim” jest las Dąbrowa około 1 km od wsi. Drzewostan był mieszany z przewagą drzew liściastych jak buk, grab rzadziej dąb oraz  iglastych jak świerk, sosna.
Świat zwierzęcy - ssaki - borsuk, jeż, kret, kuna, lis, łasica, mysz, nietoperz, sarna, szczur,
tchórz, wiewiórka, zając,
ptaki - bocian biały, czajka, dzięcioł, gawron, jaskółka, jastrząb, kawka, kukułka, kuropatwa, myszołów, przepiórka, sikorka, skowronek, słowik, sokół, sowa, sroka, szpak, turkawka, wrona,
ryby - karaś, karp, kiełb, lin, okoń, piskorz, płoć, szczupak,
płazy i gady - żaby, ropucha, jaszczurka, zaskroniec,
skorupiaki - raki rzeczne i stawowe,
mięczaki – ślimaki,
Ziemia - klasy I,  bardzo urodzajna i żyzna.
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego